Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

Varikosel (Testislerde Varisleşme)

Erkeklerde testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarların (venlerin) bozukluğu nedeniyle iyi görev yapamaması ve buna bağlı içindeki kirli kanı kalbe taşıyamamasıdır. Bu toplardamarlar içinde biriken kirli kan nedeniyle damarlar şişer, buruşuk bir hal alır. İnsanlarda (özellikle kadınlarda) bacaklarda oluşan varislerin testislerdeki benzerine varikosel diyoruz.

Erkek kısırlığının (erkek infertilitesi) en sık görülen ve düzeltilebilen nedenlerinin başında gelmektedir. Toplumda erişkin erkeklerin %20’sinde görülmektedir. Çocuk sahibi olamama nedeniyle başvuran erkeklerin %35’inde rastlanıyor.

Varikosel ilerleyici bir hastalık olup testis gelişiminde gerilemeye; sperm yapımını bozarak infertiliteye (çocuk sahibi olamama) neden olabilmektedir. Çoğunlukla sol tarafta görülse de iki taraflı olup olmadığını iyice araştırmak gerekir. Kabaca %80 sol tarafta, %10 sağ tarafta ve %10 iki taraflı olarak gözlenir. Varikoselin tek tedavisi cerrahidir. Varikosele bağlı erkek kısırlığı tedaviye en iyi cevap veren, kısırlığın ciddi oranda düzeltilebildiği bir durumdur.

varikosel

Mikrocerrahi Teknik ile Varikoselektomi

Modern üroloji uygulayan merkezlerde ve hastanemiz üroloji kliniğinde de kullanılan önemli araçlardan biri de ameliyat mikroskopudur. Kısırlık tedavisinde çok önemli yeri olan varikosel ameliyatları tüm gelişmiş teknoloji ile donatılmış hastanelerde mikroskop eşliğinde yapılmaktadır. Böylece varikosel ameliyatında bağlanması gereken damarlar çok daha kolaylıkla bulunabilir hale gelmiştir.

Ameliyat, kasık bölgesinden yapılan yaklaşık 2 cm’lik kesiden gerçekleştirilir. Testis damarlarına bu kesiden ulaşılarak, mikroskop eşliğinde vazifesini yitirmiş toplardamarlar tek tek tespit edilir. Hasta aynı gün akşamında veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyata bağlı ağrı hissi oldukça düşük olup, çoğu hastamız ameliyat sonrası ağrı hissetmediklerini ifade ederler.

varikosel tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.