Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans)

İdrar kaçırma kadınlarda hayat kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir hijyenik sorundur. Üriner inkontinans, mesane kontrolünün kaybı ve beraberinde istem dışı, damlalar halinde veya daha yoğun olarak idrarın kaçması durumudur. Kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görülmektedir ve yaşla birlikte her iki cinste de bu oran artmaktadır.

Genç kadınlarda %15-20, orta yaşlarda %20-30, ileri yaşlarda %50 ye varan oranlarda görülmektedir. 30 yaşından sonra her dört kadından birinde görülmektedir ki bu, oldukça önemli bir orandır. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre Ege bölgesi kadınlarında idrar kaçırma sıklığı %23.9 iken Doğu Anadolu bölgesi kadınlarında bu oran %46.3 olarak bildirilmiştir.

Menopoz sürecinde ve çok doğum yapmış kadınlarda görülme oranı daha da artmaktadır. Obezite, diyabet hastalığı, KOAH, kabızlık ve Kadın genital bölgesiyle ilgili geçirilmiş ameliyatlar idrar kaçırma riskini artırmaktadır.

Günümüzde çoğu kadın arasında idrar kaçırma ve bu rahatsızlığı dile getirme utanılacak bir durum olarak değerlendirilip yaşlılığın veya doğal sürecin bir parçası gibi düşünülmektedir. Tedavisi ertelenmektedir. Oysa idrar kaçırma yaşlanmanın bir parçası değildir ve tedavi edilmesi gereken önemli bir problemdir.

kadınlarda idrar kaçırma

Kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma tipleri;

1- Sıkışma tipi idrar kaçırma
2- Stres tip idrar kaçırma
3- Karışık tip idrar kaçırma

Sıkışma Tip İdrar Kaçırma

Tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete ulaşamadan idrar kaçırma olarak adlandırılır. Genellikle mesanenin kası olan ‘detrüsör kasının’ aşırı aktivitesinde yada mesane iltihaplarına bağlı ortaya çıkabilir.
Tedavide ilk etapta bu tip idrar kaçırmaya neden olabilecek bir takım yiyeceklerin diyetten uzaklaştırılması önerilmektedir.

Kafein içeren kahve ve sodalar, alkol, baharatlı yiyecekler, asidik yiyecekler ve içecekler, suni tatlandırıcılar bu tip etkilere sahiptir. Sürekli kabızlık durumuda idrar kaçırmaya neden olabilir. Kabızlığın önüne geçilmesi idrar kaçırmayı önleyebilir. Bu yöntemlere rağmen idrar kaçırması düzelmeyen hastalara ilaç tedavisi başlanır. Düzenli ve uzun süreli tedaviyle büyük oranda başarı sağlanır.

Stres Tip İdrar Kaçırma

Karın içi basıncın artmasına neden olan öksürme, hapşırma, gülme, ıkınma, aşırı egzersiz gibi aktiviteler sırasında görülen istemsiz idrar kaçırma tipidir. İdrarı tutmayan yarayan ‘sfinkter’ adı verilen kas grubunun fonksiyonda yetersizlikten kaynaklanır. Genç bayanlarda sık görülür.

Tedavide kilo vermek, sigaranın bırakılması sıvı alımının düzenlenmesi önceliktir. Mesane çıkımında bulunan idrar tutmayı sağlayan ‘sfinkter’ in kuvvetlendirilmesi önemlidir. Bunun için bir takım egzersizlerin yapılması şarttır. Kegel egzersizi denilen bu egzersizler; bacak bacak üzerinde olacak, vajina ve makatı içeri çeker tarzda sıkıca kasacak şekilde uygulanır. 10 saniye kadar kasılı durulur. Günde en az 10 defa yapılmalıdır.

Bu yöntemlerle tedavide başarı sağlanamazsa bir sonraki aşama cerrahidir. Bu ameliyata Siling (askı) ameliyatı adı verilir. Kabaca işeme kanalının (üretra) altından geçirilip karın duvarı veya bacak iç yanına asılan bir şeritle işlem tamamlanır. Hastanede yatış süresi 1-2 gündür. Bu ameliyat sonrası başarı oranı %90’ın üzerindedir.

idrar kaçırma

Karışık Tip İdrar Kaçırma

Hastada hem stres tip idrar kaçırma hem de sıkışma tip idrar kaçırmanın birlikte olmasıdır. Bütün idrar kaçırma tipleri arasında %33 oranında görülmektedir.