Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

Kısırlık (İnfertilite)

Kısırlık, cinsel yönden aktif ve korunma yöntemi uygulamayan çiftlerin bir yıl içerisinde gebelik elde edememesi durumudur. Çiftlerin yaklaşık %15’i istemelerine rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamamaktadır. Kısırlık hem erkek hemde kadın nedenli olabilir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %40’ında erkek kaynaklı kısırlık mevcuttur.

Erkek kaynaklı kısırlığın yaklaşık %20-30 oranında nedeni bilinmez. Bilinen nedenler arasında varikosel, doğuştan yada sonradan gelişen ürolojik bozuklukları, hormonal bozukluklar, enfeksiyonlar, genetik ve immunolojik hastalıklar bulunmaktadır.

Kısırlık nedeni ile başvuran erkek hastalarda değerlendirme ayrıntılı anamnez ve fizik muayeneden sonra semen analizi ve gerekirse hormon tahlillerinden (FSH-Testosteron) oluşmaktadır. Kısırlık nedeniyle başvuranların %10-15’inde semen analizinde sperm bulunmaz. Semen analizinde sperm olmamasına azoospermi denir.

Sperm kalitesinin düşük olduğu veya hiç canlı sper olmadığı durumlarda altta yatan neden araştırılır. Mevcut bir rahatsızlık bulunabilirse tedavisi uygulanır. Erkek kaynaklı kısırlığın bir çoğunun nedeni bulunamazken, saptanan nedenler arasında varikosel ilk sıralarda yer alır.

kısırlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir