Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

Kısırlık (İnfertilite)

Erkeklerde Kısırlık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık çiftlerin yaklaşık yüzde 15’lik kısmını etkilemektedir. Çiftler korunmasız olarak bir yıl ve daha fazla süre zarfında cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık adı verilir. Kısırlık sadece kadınlarda ya da sadece erkelerde görülmez. Yüzde 15’lik kısmı oluşturan çiftlerin yaklaşık yarısında erkeklerde kısırlık sorununu olduğu görülmektedir.

Düşük sperm üretimi, düzensiz veya hareketsiz sperm hücreleri ile sperm kanallarında yaşanan tıkanıklık erkeklerde meydana gelen kısırlığın ana nedenleri olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra hormonal bozukluk, hastalık, kronik rahatsızlık, yaşam tarzı ve kullanılan maddeler de erkeklerde kısırlığın ortaya çıkmasına neden olan faktörler olarak kabul edilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtisi

Erkek kısırlığının en belirgin özelliği çocuk sahibi olamama durumu olarak karşımıza çıkar. Erkek kısırlığını bariz bir şekilde ortaya çıkaran bir belirti bulunmamaktadır. Bunun dışında diğer belirtiler:

– Çocuk sahibi olamama,

– Cinsel fonksiyonların tam olarak yerine getirilememesi, yani boşalma güçlüğü ve iktidarsızlık,

– Acı şişme ya da testis bölgesinde yumru görünmesi

– Sakal, bıyık ya da vücudun diğer bölgelerinde bulunan kıllarda meydana gelen azalma( kromozom veya hormonal bozukluğun etkisi )

– Sperm sayısının düşük olması, örneğin bir mililitre de 16 milyondan az ve her boşalmada 39 milyondan az sperm hücresinin bulunması sperm sayısının düşük olduğunu ortaya koyar.

Erkeklerde Kısırlığın Oluşma Nedenleri

Erkek kısırlığına neden olabilecek belli başlı etmenler bulunur. Bu durumlardan kısaca bahsedecek olursak:

* Varikosel: testislerde bulunan toplardamarda meydana gelen şişmeye varikosel adı verilir. Varikosel testislerin soğumasını engelleyerek var olan sperm hücrelerinin kalitesini düşürür ve canlı sperm sayısını azaltır. Varikosel erkeklerde en sık rastlanan medikal kısırlık sebebi olarak karşımıza çıkar.

* Enfeksiyon: sperm üretimini ve sağlığını etkileyen enfeksiyonlar ayrıca sperm kanallarının da tıkanmasına neden olarak problem olabilir. Özellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sperm yollarını tıkar ve var olan sperm üretimini azaltır. Aynı zamanda spermleri kalitesini düşüren bu enfeksiyonların başında bel soğukluğu ve klamidya gelir.

* Boşalma sorunları: boşalma sorunlarının başında geri boşalma gelir. Geri boşalma penis ucundan çıkması gereken spermin geri mesane içine dönmesi ile oluşur. Birçok farklı sebebi olan geri boşalmanın ana nedenleri olarak prostat, üretra ya da mesane cerrahisi veya diyabet rahatsızlıkları oluşturur. Bazı kullanılan ilaçların da zamanla geri boşalmaya neden olduğu gözlemlenmektedir. Kaza ya da çeşitli hastalıklar neticesinde omurilik sakatlığı yaşayan kişilerin sperm üretimi gerçekleşse dahi kimi zaman boşalma problemleri baş gösterir.

* Sperme saldıran antikor hücreler: vazektomi operasyonu geçirmiş kişilerde daha çok görülen bu durumda, anti sperm olarak bilinen antikor hücreleri, sperm hücrelerini tehlikeli olarak algılar ve sperm hücrelerine saldırır. Bu durumda var olan sperm sayısı düşer ve kalitesi azalır.

* Tümör: Testis tümörleri doğrudan erkek üreme organına etki eden hücreler olarak bilinir. Bu tümörlerin tedavisi amacıyla yapılan cerrahi müdahaleler, kemoterapi ilaç ve uygulamaları ile radyasyon da sperm sayısını ve kalitesini düşüren etmenler olarak karşımıza çıkar.

* İnmemiş testis: fetal gelişim esnasında karında olan testisler testis keselerine iner. Kimi erkeklerde bu gelişim ve testis kesesine inme aşaması gerçekleşmediği için üretkenlik sorunları ortaya çıkar.

* Hormon dengesizlikleri: sperm üretiminde etkili olan hormanların bozuk ya da düzensiz çalışması sonucu kısırlık söz konusu olabilmektedir.    

* Sperm kanal defekteri: doğuştan ya da çeşitli nedenler ile sperm kanallarında ya da tüplerinde yaşanan tıkanma olayıdır.

* Kromozom yapıları: kimi kromozomların kusurlu yapısı erkek üreme organının ve testisinin işlevini yerine getirmesine engel olur. Bu durum da üretkenlik sorunu olarak karşımıza çıkar.

* Çölyak hastalığı: glutene bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık kimi zaman erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir. Bu tür bir sorunla glutensiz ürün tüketimi gerçekleştirilerek başa çıkılabilir.

Bunun dışında, endüstriyel kimyasallar, ağır metallere maruz kalma, radyasyon ya da X-Ray ışınlarına maruz kalma, testislerin fazla ısınması, alkol, tütün kullanımı, aşırı kilo, yasa dışı ilaç kullanımı gibi çevresel etkiler de erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir.

 Kısırlık Testleri

– Genel fiziksel testler,

– Meni analizi,

– Skrotal Ultrason,

– Transrektal ultrason

-Hormon testleri

– Boşalma sonrası idrar tahlili,

– Genetik testler,

– Testis biyopsisi,

 – Anti sperm antikor testleri

– Özel sperm fonksiyon testleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her bir test ile farklı risk faktörü denetlenir. 

Erkek Kısırlığının Tedavi Yöntemleri

Erkek kısırlığına neden olan faktörler çoğu zaman kesin olarak tespit edilememektedir. Buna rağmen alanında uzman doktorlarımız hastaya ilişkin en uygulanabilir ve fayda sağlanabilir tedavi yöntemlerini uygulamaya koyar.

Ayrıca yapılan testler sonucu ortaya çıkan risk faktörleri doğrultusunda ameliyat, hormon tedavisi, enfeksiyon tedavisi ve yardımcı üretkenlik teknolojisi gibi yöntemler ile kısırlık sorunu çözülmeye çalışılır.

Kısırlık tedavisi kimi zaman kısa süre içerisinde sonuç verse de kısırlığa neden olan asıl sebep bilinmediği müddetçe doğru tedavi yöntemini bulmak ve uygulamak zaman alır. Uzun ve stresli bir süreç olan kısırlık tedavi sürecinde moralin yüksek tutulması, verilen tedavi yöntemine riayet edilmesi, sigara, alkol gibi maddelerin kullanımının azaltılması ve doğru beslenilmesi son derece önemlidir.

Kliniğimizde sizlere en doğru tedavi yöntemlerini uygulayabilmek amacıyla son teknoloji araç ve aletler ile tüm tarama testlerini gerçekleştiriyor, uzman doktorlarımız eşliğinde kısırlık tedavisi süre zarfına en doğru tedavi yöntemlerinin uygulanmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda stres yönetimi açısından da sizlere tedavi süreci dışında destek sağlayarak, tedavinin başarı oranının artması için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz.     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.