Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

Böbrek Kanseri (Tümörü)

Dünyada böbrek kanseri görülme sıklığı diğer kanserler arasında dokuzuncu sıradadır. Böbrek kanseri genellikle ileri yaşlarda (60 yaş üzeri) ortaya çıkabileceği gibi her yaşta da görülebilir. Bazı ailesel geçişli türlerinde erken yaşlarda da görülebilir. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Erken teşhis edilip cerrahi olarak çıkarılırsa (nefrektomi) tamamen iyileşme şansı çok yüksektir. Kanser büyüdükçe kan ve lenf yolu ile yayılarak vücudun diğer alanlarına (kemik, akciğer) yerleşebilir.

Böbrek kanseri nadiren belirti verir. Büyük çoğunluğu başka bir nedenden dolayı yapılan görüntüleme sırasında tespit edilir. Günümüzde ultrason ve tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin kullanımının artmasıyla birlikte böbrek kanseri görülme ihtimali de artmıştır. Belirtileri; idrarda kanama, böbrek tarafında hissedilen ağrı ve dolgunluk hissi, halsizlik, iştahsızlık, terleme ve ateş en sık görülenleridir.

Risk faktörleri arasında; yüksek tansiyon, aşırı kilolu olmak, uzun süre diyaliz tedavisi görüyor olmak gibi faktörlerin böbrek kanserli hastalarda görülebildiği bildirilmiştir. Böbrek kanseri riski sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazladır. Diğer birçok kanser türünde olduğu gibi böbrek kanserinde de ailevi yatkınlık mevcuttur. Böbrek kanseri tedavisi için yazımızdan tedavi yöntemlerini görebilirsiniz.

böbrek kanseri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir