Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri

Mesane kanseri ürolojik kanserler içerinde en sık görülen kanser türüdür. Aynı zamanda tüm kanserler arasında erkeklerde dördüncü kadınlarda ise sekizinci sıklıklatadır.

Son yıllarda mesane kanseri görülme sıklığı belirgin derecede artmıştır. Bu artışın endüstriyel karsinojenlere bağlı olabileceği üzerinde durulmaktadır. Özellikle 60’lı yaşlar en sık görülebileceği dilimdir. Her yaşta da görülme ihtimali vardır.

mesane kanseri

Risk Faktörleri

Mesane kanseri erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Sigara ve içeriğinde ki maddeler kanser gelişimini 3-4 kat artırmaktadır. Günde bir pakete yakın sigara içen birisnde kanser riski içmeyen kişiye göre 4.5 kat artmıştır. Yine pasif içicilikte risk faktörüdür.

Kimya sanayi, petrol, boya, lastik endüstrisi, alüminyum ve demir işletmesi çalışanları risk altında ki grubu oluşturur.

Mesane kanseri oluşumunda etkisi olabilecek yiyecekler ise; tuzlu ve közde et, aşırı yağ tüketimi, salamura sebze, soya ve baharat sayılabilir. Ayrıca içme suyunun klorlanmasının mesane kanseri riskini artırdığı bildirilmiştir.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanserinin en önemli ve en sık belirtisi ağrısız, yoğun ve pıhtılı idrar kanamasıdır. Fakat idrarda görülen her kanama mesane kanserine bağlı değildir. İdrar yolu enfeksiyonu ve üriner sistem taşları da idrarda kanamaya neden olabilir. Mesane kanserinin diğer belirtileri ise; idrarda yanma, sık idrar yapma, sürekli idrar yapma isteği ve karın ve kasık ağrısı sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir