Ürolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Çalışma Saatleri : 9.00 - 17.00 Ctesi: 9.00 - 13.00
  İletişim : +90 352 222 41 42 - Dahili - 1 : 2203 Dahili - 2 : 2201

Üretrit (Bel Soğukluğu)

Üretrit, üretra denen idrarın mesaneden sonra geçtiği kanalın iltihaplanmasıdır.

Sıklıkla cinsel yolla bulaşmayla oluşur.

Kadında ve erkekte görülebilir. Kadınlarda herhangi bir belirti vermeyebilir. Erkeklerde hemen hemen her zaman belirti verir. Sıklıkla penisten istemsiz gelen koyu renkli akıntı ile kendini gösterir. Özellikle sabah saatlerinde yoğun şekilde akıntı olabilir. Yine penis içinde yanma, batma ve kaşıntı hissi olabilir. İdrar yaparken hafif yanma ve penis dış kısmında kızarıklık görülebilir.

Tanı, cinsel öykü, muayene ve varsa akıntıdan alınan örneğin mikroskop altında incelenerek etken olan patojenin görüntülenmesi ile konur. Sıklıkla gonore veya klamidya denen iki tür bakteri etkendir.

Tedavi için antibiyotik gereklidir. Bir veya ikili antibiyotik uygulanır. Tedavinin başlangıcından 12 saat sonra akıntı genellikle düzelir. Fakat bu tedavinin kesin etkin olduğunun kanıtı değildir. Tedavi bitinceye kadar cinsel ilişki yasaklanmalıdır. Eş tedavisi de gereklidir.

Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi alan kişilerde işeme kanalı apseleri olabilir. İşeme kanalının düzensiz iyileşmesi sonucu kanal darlıkları görülebilir. Testis ve eklerinin iltihaplanmasına yol açabilir. Bu durum kısırlığına kadar götüren problemler doğurabilir.

Bazı hastalarda bakterinin kana ulaşması sonucu eklemlerde ağrı, şişme ve eklem iltihabı olabilir. Kol ve bacak cildinde küçük, hassas, kızarık ve kanamalı döküntüler de görülebilir. Çok nadiren kalp zarı, beyin zarı ve karaciğer iltihabına neden olabilir.

Korunma, kontrollü cinsel yaşam (kondom kullanımı), tek partner ve cinsel temasla bulaşan hastalıklar konusunda toplumun eğitilmesi ile mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.